OŚRODEK PROFILAKTYKI I EDUKACJI „LIDER” Myśl. Wierz. Marz. Miej odwagę. - Walt Disney
Szkolenia z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych i promocji zdrowia
Realizacja profesjonalnych programów profilaktycznych

Rekomendowane Programy Profilaktyczne


REKOMEDNOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

 W 2016 r. powstała nowa strona internetowa poświęcona programom rekomendowanym www.programyrekomendowane.pl. Znajdą na niej Państwo m.in. bazę  rekomendowane programy  profilaktyczne, czy informacje dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych. Ponadto uzyskają Państwo informacje, czym jest System rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego oraz w jaki sposób należy zgłosić program profilaktyczny do bazy programów rekomendowanych. Rekomendacje mogą uzyskać wyłącznie programy, które poddane zostały ocenie przez zespól specjalistów, zgodnie z przyjętymi nowymi standardami i kryteriami jakości określonymi w: Systemie rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego oraz Programie Exchange on Drug Reduction Action (EDDRA)

 
OŚRODEK PROFILAKTYKI I EDUKACJI ,,LIDER” REALIZUJE NASTĘPUJĄCE REKOMENDOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCZNE z zakresu profilaktyki alkoholowej:  

Program Domowych Detektywów, Fantastyczne Możliwości, Interwencja Profilaktyczna, Debata. Odpowiednio dobrane rekomendowane programy profilaktyczne powinny wpisywać się w codziennie działania dydaktyczne i wychowawcze nauczycieli, najlepiej aby mógł on je uzupełniać i wzmacniać, ponieważ to gwarantuje jego efektywność.
REKOMENDOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCNE skierowane są do określonych grup wiekowych.  


Program Domowych Detektywów

Program Domowych Detektywów jest szkolnym programem profilaktyki uniwersalnej realizowanym z uczniami w wieku 10-12 lat we współpracy z ich rodzicami oraz nauczycielami w celu zapobiegania i opóźniania inicjacji alkoholowej. Rekomendowane programy profilaktyczne zawsze skierowane są do uczniów i ich rodziców. Program składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej, a uczniowie w trakcie jego trwania zdobywają wiedzę podczas zabawy. Taka forma sprawia, że jest on dla nich bardziej przystępny. Praca w domu odbywa się przy pomocy zeszytów komiksowych, w których zawarte są zabawne opowiadania, zadania dla dzieci i ich rodziców oraz porady. Szkolna część rekomendowane programy profilaktyczne polega na współpracy nauczycieli i wybranych przez uczniów liderów rówieśniczych. Na zajęciach uczniowie rozmawiają na tematy zawarte w zeszytach komiksowych oraz dzielą się doświadczeniami związanymi z pracą z rodzicami. Rekomendowane programy profilaktyczne mają swoich autorów.
Program jest adaptacją amerykańskiego programu Slick Tracy Home Team Program, opracowanego na Uniwersytecie Minnesotaw ramachProjektu Northland. Autorami adaptacji programu
do polskich warunków są: Krzysztof Bobrowski, Anna Borucka, Katarzyna Okulicz-Kozaryn, Krzysztof Ostaszewski, Agnieszka Pisarska, Janina Starzyńska z Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” Instytutu Psychiatrii  i Neurologii w Warszawie.
 

Fantastyczne Możliwości

Fantastyczne możliwości to rekomendowane programy profilaktyczne z zakresu profilaktyki uniwersalnej mający na celu opóźnienie wieku inicjacji alkoholowej, skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych oraz ich rodziców. Realizatorami programu są nauczyciele i pedagodzy szkolni. Wzmacnia on w uczniach szereg umiejętności społecznych, przede wszystkim tych związanych z radzeniem sobie z negatywnym wpływem rówieśników oraz środowiska w jakim przebywają i gdzie mogą być zachęcani do picia alkoholu. W odniesieniu do rodziców program ten wspiera ich wychowawcze i profilaktyczne działania oraz zachęca do prowadzenia z dziećmi rozmów dotyczących zagrożeń wynikających z picia alkoholu oraz używania innych substancji psychoaktywnych.
Jest on adaptacją amerykańskiego programu Amazaing Alternatives, opracowanego na Uniwersytecie Minnesota w ramach Projektu Northland. Autorzy adaptacji programu do polskich warunków: Agnieszka Pisarska, Krzysztof Bobrowski, Anna Borucka, Katarzyna Okulicz-Kozaryn i Krzysztof Ostaszewski z Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” Instytutu Psychiatrii  i Neurologii w Warszawie.
 
 
REKOMENDOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCNE stosowane są również   w sytuacji ,kiedy zauważa się lub ma się podejrzenia, iż uczniowie mogą używać różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. Tak powstał Program Interwencja Profilaktyczna, został stworzony przez zespół Pracowni Profilaktyki Młodzieżowej „Pro-M” Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie w składzie: dr hab. Krzysztof Ostaszewski,dr Katarzyna Okulicz-Kozaryn, dr Agnieszka Pisarska, mgr Anna Borucka.  Jednym z najważniejszych elementów interwencji jest ścisła współpraca rodziców, których zadaniem jest przede wszystkim udzielanie dziecku wsparcia emocjonalnego, pomoc dziecku oraz edukowanie w zakresie wiedzy o substancjach odurzających.
 
Rekomendowane programy profilaktyczne mają też charakter krótkiej interwencji profilaktycznej. To program Debata przeprowadzany w klasach VI-VIII  z wykorzystaniem interaktywnych metod dialogu motywującego. Autorem programu jest Krzysztof Wojcieszek - doktor habilitowany nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, profesor nadzwyczajny Pedagogium WSNS, ekspert PARPA ds. profilaktyki dzieci i młodzieży. Realizacja programu  w każdej klasie trwa po 3 godziny. Program profilaktyczny "DEBATA" realizowany jest w taki sposób, aby wzmacniać w uczniach między innymi postawę abstynencką.
 
UWAGI REKOMENDOWANE PROGRAMY PROFILAKTYCZNE


Należy pamiętać, iż poza  rekomendowane programy profilaktyczne można również realizować wiele innych, które pomimo iż nie figurują w Banku, to jednak są przygotowane na bardzo wysokim poziomie. Mój Ośrodek realizuje programy profilaktyczne Cukierki, Strażnicy Uśmiechu, Smak życia czyli debata o dopalaczach, Apteczka Kierunek Optymizm.
 

Warsztaty i szkolenia profilaktyczne


Aktualności



Witamy na stronach Ośrodka Profilaktyki i Edukacji "LIDER". Główne nurty naszej dzialalności to szkolenia z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych i promocji zdrowia oraz bezpośrednia realizacja profesjonalnych programów profilaktycznych.

Prowadzimy szkolenia przygotowujące do samodzielnej pracy rekomendowanymi programami profilaktycznymi w szkołach.

Naszą ofertę kierujemy do nauczycieli, psychologów, pedagogów, członków Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przedstawicieli innych grup zawodowych zainteresowanych szeroko pojętą profilaktyką. Szkolenia prowadzimy na terenie całej Polski.
Posiadamy 23-letnie doświadczenie w tym zakresie. Dzieki temu nasze propozycje są nowoczesne i ciekawe.

Można skontaktować się z nami poda adresem: elalider@interia.pl lub kontaktując się na nr tel 509 -534 -733